فوم هوشمند

فوم هوشمند

دسته بندی
مقالات فوم
زمان مطالعه مقاله
اندک دقیقه
تاریخ انتشار
20 دی 1400

فوم هوشمند

فوم هوشمند یا مموری فوم در سال 1966 توسط واحد تحقیقاتی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) برای امنیت سرنشینان فضانوردان ساخته شد. البته هدف از استفاده از این فناوری راحتی فضانوردان هنگام پرواز و جلوگیری از خستگی ناشی از فشار ثقل روی بدن آن ها بود. اما با گذشت زمان در صنایع دیگر نیز از آن استفاده شد.

مموری فوم چیست؟

فوم هوشمند از فوم پلی اورتان (پلی یورتان) که چگالی بالایی دارد ساخته می شود و عمدتاً به آن فوم ویسکو الاستیک یا فوم پلی اورتان کم انعطاف پذیر می گویند. این فوم ها دسته ای از مواد هستند که دارای دو خاصیت کلی ویسکوز و کشسانی هستند. زمانی متوجه این خاصیت می شوید که نیروی خارجی بر آن وارد شده و تغییر حالت در آن شکل بگیرد. دلیل نامگذاری فوم هوشمند بر روی این فوم آن است که در مقابل حرارت و فشار بدن مدت زمان کوتاهی یعنی کمتر از چند دقیقه تغییر حالت داده و قالب بدن را به خود می گیرد.

تفاوت فوم هوشمند با فوم های معمولی

فوم هوشمند با فوم های معمولی دو تفاوت مهم دارد مورد اول این است که شدت نیروی برگشتی در فوم مموری خیلی کمتر از فوم های معمولی است. این بدین معنا می باشد که وقتی با دست بر روی فوم معمولی فشار می آوریم سریعاً به حالت اولیه خود بر می گردد. اما در فوم هوشمند برگشتن به حالت اولیه با کمی تأخیر انجام می شود.

مورد دوم حساس بودن این فوم ها به گرما و حرارت است. برای توضیح بیشتر به این مطلب توجه کنید که اگر هر دو فوم مموری و معمولی را در محل سردی قرار دهید. هر دو آن ها سفت می شوند ولی به محض تماس بدن با فوم هوشمند با کمک درجه حرارت بدن فوم به حالت اولیه باز می گردد و پس از چند دقیقه قالب و شکل بدن را به خود می گیرد. این اتفاق باعث می شود نیروی برگشتی در مموری فوم بر روی سطح تماس پخش شود.

ثبت نظر جدید

1 × 5 =