فوم های فلزی

فوم فلزی

دسته بندی
مقالات فوم
زمان مطالعه مقاله
اندک دقیقه
تاریخ انتشار
۲۰ دی ۱۴۰۰

فوم فلزی

فوم فلزی ویژگی های متعددی از جمله قدرت بالا، سختی، چگالی بسیار پایین، توانایی جذب مقادیر بالای انرژی با تحمل فشار در هرجهت را دارد. از فوم های فلزی به دلایل وزن پایین در صنعت حمل و نقل، جذب انرژی بالا به عنوان عایق صوت و هنمچنین در ساخت سپر اتومبیل استفاده می شود. فوم فلزی و یا فوم های آلومینیومی ساختار متخلخلی دارند و به همین دلیل ترکیباتی مناسب در جذب صدا، ضربه و نوسان می باشند. خاصیت فلزی این مواد موجب می شود به عنوان پوشش‌های الکترومغناطیسی مقاوم در دمای بالا مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر خواص مناسب مکانیکی، گرمایی، فیزیکی و صوتی این فوم های فلزی، غیر آلاینده بودن بازیافت آن‌ها را نیز می‌توان عامل برتری دیگر آن ها دانست. به دلیل دارا بودن این ویژگی های بارز  از فوم های آلومینیومی برای استفاده در بخش‌های گوناگون صنعتی بسیار مناسب باشد. بهتر است بدانید آلومینیوم اولین و اصلی ترین ماده ای است که فوم آن ساخته شده است. از این نوع فوم در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، اتومبیل، هوا فضا و… استفاده می شود. در دامه به دو نمونه کاربرد این فوم ها در صنایع ساختمانی و هوافضا اشاره می کنیم.

کاربرد فوم فلزی

کاربرد در صنعت ساختمان

  • در صنعت ساختمان سازی از فوم های فلزی عموماً برای ساخت عایق های صوتی در ساختمان ها استفاده می شود.
  • استفاده از این فوم ها علاوه بر استحکام، باعث سبکی ساختمان نیز می‌شود.
  • همچنین فوم های فلزی در برابر آتش‌سوزی مقاوم بوده و گازهای سمی خطر ناک تولید نمی‌کنند.

کاربرد در هوافضا

  • در صنعت هوا و فضا نیز جانشین کردن ساختارهای لانه زنبوری گران بوسیله ورقه های آلومینیومی فومی یا تختالهای فومی در ساختار هواپیما منجر به کاهش مطلوب قیمت آن می شود.
  • همچنین در کاربردهای فضایی استفاده از فوم های بسیار فعال اما خیلی کم وزن مثل Li و Mg بسیار مفید می باشد. زیرا این آلیاژها، معمولاً بخاطر فعل و انفعالات بالایی که دارند، قابل استفاده نیستند اما می توانند در شرایط خلأ مفید باشند.
ثبت نظر جدید

دوازده + 18 =