فوم بتن

فوم بتن

دسته بندی
مقالات فوم
زمان مطالعه مقاله
اندک دقیقه
تاریخ انتشار
۲۰ دی ۱۴۰۰

فوم بتن

فوم بتن نوعی بتن سبک است که چگالی آن از بتن معمولی پائین تر است. این نوع فوم در پایین آمدن وزن ساختمان به ویژه در قسمت های غیرسازه ای بسیار مؤثر است. برخلاف وزن سبکش ان این نوع فوم مقاومت بالایی در برابر فشار دارد. وِیژگی وزن سبک فوم بتن فواید دیگری از جمله کاهش بار مرده ساختمان، صرفه جویی در حجم خاک برداری و حجم بتن قابل استفاده در فونداسیونها و کاهش بارهای زلزله می باشد.

جهت افزایش کارایی این نوع بتن در پروژه‌های مختلف براساس تجربه و استانداردهای کشورهای آلمان، انگلیس و آمریکا میزان اختلاط و افزودنی های موردنیاز تهیه و تنظیم می‌گردد آزمایشهای مقاومت بر روی آن‌ها جهت تولید نهایی انجام می شود.

در ادامه به توضیح روند تولید فوم بتن می پردازیم:

برای تولید فوم بتن ابتدا سیمان و آب را با چگالی مشخصی با یکدیگر مخلوط می کنند و بعد ماده فوم را در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط می کنند و بعد توسط پمپ آب از لوله ای که دارای ساچمه های ریز می باشد با فشار عبور می دهند. در نهایت این عمل یک نوع کف تولید می شود که در دستگاه میکسر با ترکیب آب و سیمان مخلوط می شود.

در حین این مخلوط شدن حباب های خیلی ریز در تمتم ملات ایجاد می شود که توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ریخته می شود.

ویژگی فوم در این فرایند پایدار نگه داشتن حباب های هوا تا جذب کامل آن ها در ملات است. بهتر است بدانید  وزن بتن به پایداری این حباب ها بستگی دارد.

ثبت نظر جدید

پانزده + 20 =