برش فوم

برش فوم

دسته بندی
خدمات
زمان مطالعه مقاله
اندک دقیقه
تاریخ انتشار
18 دی 1400

برش فوم

همانطور که می دانید فوم ها به سه نوع EVA، پلی اتیلن، پلی استایرن (یونولیت) تقسیم می شوند و کارایی آن ها عمدتاً برای ضربه گیر بودن و عدم انتقال صوت و حرارت می باشد. علاوه بر کاربرد فوق از ورق های فومی به عنوان فیلتراسیون، بسته بندی محصولات و یا به عنوان فوم پارکتی در زیرسازی ساختمان نیز استفاده می شود. برش فوم اولین مرحله ساخت محصولات فومی پس از تولید فوم است. از آنجایی که فوم ماده ای نرم و انعطاف پذیر است برش آن نیز در حین آسان بودن در موارد خاص بسیار حساس و ظریف و با استفاده از دستگاه مخصوص برش فوم است. برای برش های ساده می توان از قیچی، تیغ یا کاتر استفاده کرد اما برای برش های بزرگتر از دستگاه ها و ابزارهای مخصوص استفاده می شود.

انواع روش برش فوم

برش فوم به صورت دستی

برای برش فوم به روش دستی از ابزار ساده مثل قیچی و کاتر و حتی قالب کوکی و نخ دندان هم میشه استفاده کرد.

  • برای برش فوم های نازک و انعطاف پذیر مثل فوم گلسازی و کاردستی یک قیچی سنگین لازم است. می توانید طرح مورد نظر را روی فوم بکشید سپس با استفاده از قیچی آن را برش بزنید. سعی کنید برش های صاف و بلند داشته باشید.
  • برای برش ساده فوم نازک از کاتر یا تیغ هم می توانید استفاده کنید. یک نکته ی خوب در رابطه با این روش برش فوم بهتر است بدانید اگر قبل از برش یک شمع را بردارید و به تیغه کاتر بمالید و سپس برش را انجام دهید. این کار کمک می کند تا تیغ به آرامی روی فوم بلغزد و از چسبیدن فوم به تیغ کاتر جلوگیری کند.
  • با استفاده از کاتر یا قالب کوکی فلزی می توانید فوم هایی با ضخامت 12 میل را برش دهید. فوم را روی یک سطح صاف قرار دهید و با کمی فشار آوردن قالب روی فوم آن را برش دهید.
  • شاید جالب باشد که بدانید برای برش فوم نازک می توانید از نخ دندان استفاده کنید! برای اینکار یک رشته بلند از نخ دندان جدا کنید. نخ دندان را روی سطح کار گذاشته و فوم را روی آن قرار دهید. ورق را طوری قرار دهید که نخ دندان تا جایی که می‌خواهید برش بزنید، قرار بگیرد. با یک دست فوم را نگه دارید و با دست دیگر انتهای نخ را به طرف خود بکشید. استفاده از نخ دندان بهترین روش برای برش های ساده است. اگر می خواهید چندین ورق فوم را برش دهید بهتر است برای تمیزی کار جدا جدا آن ها را به روش گفته شده برش دهید.

برش با ابزار الکتریکی

  • برای بریدن فوم هایی با ضخامت بالا (4 تا 10 سانتی متر) از چاقوی برقی می توانید استفاده کنید. از نازک ترین تیغه روی چاقو برای ایجاد برش های مستقیم یا منحنی استفاده کنید. همانطور که چاقوی برقی برش می دهد به آرامی از فوم عبور کنید تا برش تمیزی داشته باشید. اگر فوم بسیار نازکی را برش می دهید از فشار دادن زیاد چاقو روی فوم خودداری کنید.
  • اگر تعداد فومی که باید به طور منظم برش دهید زیاد است پیشنهاد می کنیم از اره برقی مخصوص برش فوم استفاده کنید.

برش لیزری فوم

برخلاف PVC، برای برش لیزری فوم EVA و حکاکی آن مواد فوم باید ایمن باشد. با این حال، پردازش فوم با استفاده از برش لیزری معمولاً منجر به کمی تغییر رنگ در لبه ها و سطح چسبنده از نظر حکاکی می شود. تنها نوع لیزری که برای کار با فوم EVA پیشنهاد می شود CO2 است و همچنین لازم است در هنگام کار با این ماده اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از خطرات آتش سوزی و شعله انجام شود. در فیلم روبرو یک نمونه برش لیزری فوم روی فوم ای وی ای را مشاهده می کنیم.

دستگاه برش فوم

بهتر است بدانید ورق های فوم به دو صورت محصول نهایی و یا مکمل تولید در فرآوری محصولات کاربرد دارند. به همین دلیل نیز به اشکال گوناگون لایه ای و ضخامتی با استفاده از دستگاه فوم بُر لیزری و یا حرارتی برش داده می شوند. البته برش فوم در موارد حساس از جمله قطعه سازی با استفاده از دستگاه  CNC انجام می شود. دستگاه برش فوم CNC از تیغه ای برای برش انواع فوم از جمله EVA، اسفنج و… استفاده می کند. این دستگاه قابلیت برش انواع اشکال را بدون نیاز به قالب و با استفاده از نقشه CAD دارد.

شایان ذکر است واحد طراحی دنافوم در راستای ارائه خدمات وابسته به صنعت فوم مانند برش، لمینت فوم، دایکات با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و دستگاه های مجهز اقدام به طراحی و تولید انواع محصولات مورد نیاز و مکمل در صنایع مختلف پزشکی، گلسازی، خودروسازی، شیشه، سرامیک و … می نماید.

ثبت نظر جدید