فوم ارتوپدی

فوم ارتوپدی

دسته بندی
مقالات فوم
زمان مطالعه مقاله
اندک دقیقه
تاریخ انتشار
24 خرداد 1396

فوم ارتوپدی

فوم ارتوپدی که در علوم پزشکی و طبی استفاده میشوند نوعی فوم از جنس  EVA بوده که از مرغوبیت بالایی برخوردارند. از این نوع فوم برای مراقبت از شکستگی های دست و پا و گردن، دررفتگی و ضرب دیدگی دست و پا، محافظت کننده پشت و کمر، برای بیماران مبتلا به دیسک کمر و درد های جسمی و خمیدگی بعضی قسمت های بدن استفاده می شود. همچنین میتوان برای تولید محصولات طبی مانند کمرند طبی، تشک های طبی، کفش طبی، کفش مخصوص پای گچ گرفته، کمربند طبی، مچ بند طبی، پروتز گردنبند و فوم آتل  نیز از فوم ارتوپدی می توان استفاده کرد.

این نوع فوم به دلیل داشتن استحکام بالا و انعطاف پذیری مناسب از اهمیت زیادی در ساخت نجهیزات پزشکی برخوردار است. این ویژگی باعث می شود در عین فیکس کردن استخوان، فشار زیادی بر استخوان ها  و ستون فقرات وارد نکند و به علت قابلیت شستشو و ضد عفونی کردن و همچنین رعایت اصول بهداشتی در تولید این فوم ها مشکلات عفونی برای شخص ایجاد نمی شود.

ویژگی های کلی فوم های ارتوپدی:  

 • بدون آسیب برای پوست های حساس
 • مقاوم و با دوام
 • نرمی بالا در حین استحکام فوم
 • خاصیت ارتجاعی و انعطاف
 • ضربه گیری و نگهدارنده بودن

در زیر به توضیح مختصری از دو نمونه موارداستفاده فوم های ارتوپدی می پردازیم:

از این فوم در ساخت تشک طبی نیز استفاده میشود که از لحاظ میانگین مردم از تشک های طبی نسبت به انواع تشک های طبی نسبت به انواع تشک های فنری رضایت بیشتری دارند. این تشک فومی شکل دقیق بدن را به خود می گیرد  و راحتی زیادی ایجاد میکند.

واکنش پذیری در مقابل فشار بالا این تشک فومی را از دیگر مواد مانند فنرها و فیبرها متمایز می کند. این نوع تشک به طور ویژه برای جذب فشاربالا طراحی شده و این امر به وسیله شکل پذیری به شکل جسم شخص و توزیع وزن بر روی سطح اتفاق می افتد.

از دیگر مشخصات متمایزکننده این فوم عدم انتقال حرکت می باشد. این تشک نیروی وارد شده را توسط ماده فوم جذب میکند و به هیچ وجه حرکت را منتقل نمی کند و در صورت تکان خوردن شما هیچ حرکتی احساس نخواهید کرد. این در حالی است که تشک های لاتکس به علت خاصیت الاستیسیته طبیعی که دارد تا حدی این حرکت را منتقل می کند.

فوم ارتوپدی

 آتِل‌بندی نوعی روش موقت در مواقع اورژانسی جهت ثابت نمودن عضو صدمه دیده‌است. با توجه به اینکه در مواردی مانند شکستگی استخوان، دررفتگی یا ضرب دیدگی، حرکت عضو آسیب دیده موجب افزایش احتمالی آسیب‌ها می‌گردد بی‌حرکت نمودن آن ضروری است. در بیمارستان برای بی حرکت نمودن اغلب از روش گچ‌گیری یا جراحیو تثبیت قطعات شکسته استخوان با گذاشتن فیکساتور یا پلاتین استفاده می‌کنند ولی در موارد فوریت‌های پزشکی می‌توان با قراردادن دو جسم ثابت مانند دو قطعه چوب یا لوازم مشابه در اطراف بافت آسیب دیده و پیچیدن باند یا پارچه به دور آن اینکار را انجام داد، به این روش آتل بندی می‌گویند.

آتل بندی برای قسمت ها مختلف بدن همچون دست، پا، گردن، انگشت و… مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از دلایل آتل بندی جلوگیری از صدمه استخوان شکسته به بافت های زنده اطراف محل آسیب است. ممکن است با تکان خوردن عضو آسیب دیده رگ های خونی نازک اطراف آن پاره شوند. در واقع با یک آتل بندی صحیح می توان سلامتی را به یک فرد بازگرداند و نیز با انجام یک حرکت ناشینه سلامتی را از او گرفت.

مواردی که قبل از آتل بندی باید انجام شوند: 

 1. اشیای اضافه ای که مانع گردش خون است باید از شخص آسیب دیده جدا شود. مثل دستبند، انگشتر و…
 2. آتل باید به اندازه کافی بلند باشد تا علاوه بر قسمت آسیب دیده اطراف آن را نیز بپوشاند.
 3. اگر از آتل سخت استفاده می شود باید حتما فضای خالی داخل آن با پنبه، فوم و یا هر چیز نرم دیگری پر شود.
 4. باید نبض قسمت های آسیب دیده سنجیده شود و در صورتیکه قسمتی نبض ندارد باند آن قسمت شل شود.
 5. قسمت داخلی آتل نباید دارای مواد زاید یا سطوح خراشنده باشد تا آسیب دیدگی را بیشتر کند.
 6. پیش از حرکت دادن بیمار باید عمل آتل بندی انجام شود.
 7. تمام زخم های باز از جمله شکستگی های باز باید پیش از آتل بندی، پانسمان شود و روی زخم فشار وارد نشود.
 8. لباس های روی قسمت آسیب دیده با قیچی بریده و از بدن جدا شود.

انواع آتِل عبارتند از: آتل خشک (مثل یک تکه چوب یا صفحه فلزی)، آتل نرم مثل بالش،  ملحفه چندلا شده یا فوم، آتل کششی و آتل بادی یا پلاستیکی.

آنچه میخواهیم در اینجا راجع به آن صحبت کنیم آتل فومی می باشد.

ویژگی آتل فومی

 • این آتل ها کاملا بهداشتی و سازگار با پوست بوده و حساسیتی برای پوست بدن ایجاد نمی کنند.
 • انعطاف پذیری مناسبی برای جلوگیری از ضربه دارند.
 • این نوع آتل فاقد مواد زائد و خراشنده بوده و آسیبی به عضو صدمه دیده وارد نمی نماید.
 • آتل های فومی به دلیل ضد آب بودن قابل شستشو می باشند
ثبت نظر جدید

یک × سه =